Two 12-cm-diameter electrodes 0.48cm apart form a parallel-plate capacitor. The
ID: 1304988 • Letter: T
Question
Two 12-cm-diameter electrodes 0.48cm apart form a parallel-plate capacitor. The electrodes are attached by metal wires to the terminals of a 13Vbattery. After a long time, the capacitor is disconnected from the battery but is not discharged.
Part A
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Part B
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Part C
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Explanation / Answer
a) V wouldnt have changed so V = 13 V
C = e0 A/d
Q = C V = 13*8.85E-12*pi*0.06^2/0.48E-2= 2.71E-10 C
E = V/d = 13/0.48E-2= 2708 N/C
b) Q would be the same, Q = 2.71E-10 C
V = Q/C = 2.71E-10/(8.85E-12pi*0.06^2/1.2E-2)=32.49 V
E = V/d = 32.49/1.2E-2= 2708 N/C
c) Q would be the same 2.71E-10 C
V = 2.71E-10/(8.85E-12pi*0.95^2/0.48E-2)=0.0518 V
E = V/d = 0.0518/0.48E-2= 10.79
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.