A U shaped tube (with a constant radius) is filled with water and oil as shown.
ID: 1305079 • Letter: A
Question
A U shaped tube (with a constant radius) is filled with water and oil as shown. The water is a height h1 = 0.39 m above the bottom of the tube on the left side of the tube and a height h2 = 0.14 m above the bottom of the tube on the right side of the tube. The oil is a height h3 = 0.32 m above the water. Around the tube the atmospheric pressure is PA = 101300 Pa. Water has a density of 103 kg/m3.
the absolute pressure in the water at the bottom of the tube
104730 Pa
the absolute pressure in the water right at the oil-water interface
103554 Pa
3)What is the density of the oil?
kg/m3
Now the oil is replaced with a height h3 = 0.32 m of glycerin which has a density of 1261 kg/m3. Assume the glycerin does not mix with the water and the total volume of water is the same as before.
the absolute pressure in the water at the interface between the water and glycerin
105007
5)How much higher is the top of the water in the tube compared to the glycerin? (labeled d in the diagram)
m
Only 3 & 5
2 3 h hExplanation / Answer
1.Pa + density of water * g * h1 = Pa+ density oil * g * h3
densit of oil = 781.25
2. Pa + density of water * g * (h3 + d) = Pa + 1261 * 10 * 0.32
= h1 = 0.40352m - 0.32m = 0.08352m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.