Consider a horizontal spring of spring constant 30.0 N/m. A 2.00-kg mass is atta
ID: 1306138 • Letter: C
Question
Consider a horizontal spring of spring constant 30.0 N/m. A 2.00-kg mass is attached to the spring. the spring is pulled 0.0500 m from the equailibrium postion along a frictionless table. the mass is then released and undergoes simple harmonic motion.
a) what is the period of oscillation after the release?
b)what is the amplitude of the motion?
c) what is the maximun speed of the vibrating mass? Vmax?
d) what is the maximum acceleration of the body? Amax?
e)compute the kinetic and potential energies of the system when the body has moved halfway from its initial position toward the center of motion?
K=? U=?
Explanation / Answer
T = 2*pi*sqrt(m/k) = 6.284*sqrt(2/30) = 1.62 sec..
B) A = 0.05m...
C) Vmax = A*w = 0.05*(2*pi/1.62) = 0.193 m/sec..
D)amax = A*w^2 = 0.76 m/s^2...
E) KE = 0.5*m*w^2(A^2-y^2) =0.028 J= 28 mJ...here y = A/2
PE = 0.5*m*w^2*y^2 = 0.0094 J=9.4mJ
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.