1.A block of mass m = 1.90 kg is pushed a distance d = 3.30 m along a frictionle
ID: 1307899 • Letter: 1
Question
1.A block of mass m = 1.90 kg is pushed a distance d = 3.30 m along a frictionless, horizontal table by a constant applied force of magnitude F = 16.0 N directed at an angle = 24.0° below the horizontal as shown in the figure below.
(a) Determine the work done on the block by the applied force. J
(b) Determine the work done on the block by the normal force exerted by the table. Correct: Your answer is correct. J
(c) Determine the work done on the block by the gravitational force. Correct: Your answer is correct. J
(d) Determine the work done by the net force on the block. J
(a) As it falls 130 m, what is the work done on the raindrop by the gravitational force?
J
(b) What is the work done on the raindrop by air resistance?
J
3.A force
N
acts on a particle that undergoes a displacement
m.
Explanation / Answer
1.a)16*3.3*0.91 J=48.048 J
b)N is perpendicular to displacement so W=0
c)0
d)Net force=16N
so net work done=48.048 J
2.a)3.37*10^(-5)*9.81*130=0.43 J
b)0.43 J
3.a)16+3=19 J
b)cos(theta)=19/[sqrt(75)*sqrt(5)]
theta=11.14 degrees
4.0
5.a)4.4 degrees
b)26.4 degrees
c)82.34 degrees
6.a)0.5*0.5*(1.7)^2=0.7225 J
b)v=sqrt(2*7.8/0.5) m/s=5.590m/s
c)(7.8-0.7225)=7.0775 J
7.0.5*0.15*(42*0.86)^2=97.85 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.