A cylinder contains 0.250 mol of carbon dioxide (CO2) gas at a temperature of 27
ID: 1307989 • Letter: A
Question
A cylinder contains 0.250 mol of carbon dioxide (CO2) gas at a temperature of 27.0?C. The cylinder is provided with a frictionless piston, which maintains a constant pressure of 1.00 atm on the gas. The gas is heated until its temperature increases to 127.0?C. Assume that the CO2 may be treated as an ideal gas.
Part A
How much work W is done by the gas in this process?
Express your answer in joules. Ans: W = _____________ J
Part B
What is the change in internal energy ?U of the gas?
Express your answer in joules. Ans: ?U _________ J
Part C
How much heat Q was supplied to the gas?
Express your answer in joules. Ans: Q = ___________ J
Part D
How much work W would have been done if the pressure had been 0.50 atm?
Express your answer in joules. Ans: W = __________ J
Explanation / Answer
initial temperture is T1 = 27 +273 = 300K
final temperture is T2 = 127 +273 = 400K
numberof moles of CO2 is = 0.25
the work done by the gas is
W = P( V2 -V1) = n R (T2 -T1 )
= (0.25)(8.314 J .mol.K)(100K)
= 207.85 J
change in internal energy is
dU = n Cv dt
Cv -specific heat atconstant volume
dU =(0.25)(28.46 J / mol.K)(100K)
= 711.5 J
heat supplied to the gas is (from first law )
Q = dU + W
=919.35 J
when pressure is lowered then volume increases and moreever the net work done will be the same - 207.85 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.