A 3-m-high and 5-m-wide wall consists of long 16-cm times 22-cm cross section ho
ID: 1309858 • Letter: A
Question
A 3-m-high and 5-m-wide wall consists of long 16-cm times 22-cm cross section horizontal bricks (k=0.72 W/m. degree C) separated by 3-cm thick plaster layers on each side of the brick and a 3-cm-thick rigid foam (k=0.026 W/m. degree C) on the inner side of the wall, as shown in figure below. The indoor and outdoor temperatures are T infinity1 = 20 deg. C and T infinity2 = -10 deg. C, respectively, and the convection heat transfer coefficients on the inner and the outer sides are h1 = 10 W/m2. degree C and h2 = 25 W/m2. degree C, respectively. Assuming one-dimensional heat transfer and disregarding radiation, determine the rate of heat transfer through the wall. (State any other assumption made clearly)Explanation / Answer
I have already answered this one , please rate
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.