Starting with an initial speed of 5.00 m/s at a height of 0.315 m, a 1.75-kg bal
ID: 1309986 • Letter: S
Question
Starting with an initial speed of 5.00 m/s at a height of 0.315 m, a 1.75-kg ball swings downward and strikes a 4.60-kg ball that is at rest, as the drawing shows.
(a) Using the principle of conservation of mechanical energy, find the speed of the 1.75-kg ball just before impact.
5.58 m/s ( I got this part)
(b) Assuming that the collision is elastic, find the velocities (magnitude and direction) of both balls just after the collision.
b1- m/s (1.75 kg-ball)
b2- m/s (4.60 kg-ball)
(c) How high does each ball swing after the collision, ignoring air resistance?
c1- m/s (1.75 kg-ball)
c2- m/s (4.60 kg-ball)
Explanation / Answer
Part A)
Apply PE +KE = KE
mgh .5mv2 = .5mv2 (mass cancels)
(.5)(5)2 + (9.8)(.315) = (.5)(v)2
v = 5.58 m/s
Part B)
For elsatic collisions, momntum and KE are conserved
For the KE portion...
.5mv2 = .5mv'2 + .5Mv2
(.5)(1.75)(5)2 = (.5)(1.75)(v')2 + (.5)(4.6)(v)2
21.875 = .875v'2 + 2.3v2
For the momentum portion...
mv = mv' + Mv
(1.75)(5) = 1.75v' + 4.6v
8.75 = 1.75v' + 4.6v
Solve for v'...
v' = 5 + 2.63v
Sub that in for the KE equation...
21.875 = .875(5 + 2.63v)2 + 2.3v2
21.875 = 21.875 + 26.3v + 6.92v2 + 2.3v2
Simplify in standard from
9.22v2 + 26.3v = 0
v = 2.85
v' = 5 + (2.63)(2.85) = 12.5 m/s
That means that the 1.75 kg ball bounces off and moves backward at 12.5 m/s (your answer key may want that as a negative) and the 4.6 kg ball moves forward at 2.85 m/s
Part C)
For the heights...
mgh = .5mv2 for each ball
(9.8)(h) = .5(2.85)2
h = .414 m for the 4.6 kg ball
(9.8)(h) = .5(12.5)2
h = 7.97 m for the 1.75 kg ball
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.