A transverse wave on a string is described by the following wave function. y = 0
ID: 1310561 • Letter: A
Question
A transverse wave on a string is described by the following wave function.
y = 0.090 sin ( xpi/12 + 5pit)
(a) Determine the transverse speed at t = 0.260 s for an element of the string located at x = 1.30 m.where x and y are in meters and t is in seconds.
(b) Determine the transverse acceleration at t = 0.260 s for an element of the string located at x = 1.30 m.
m/s2
(c) What is the wavelength of this wave?
m
(d) What is the period of this wave?
s
(e) What is the speed of propagation of this wave?
m/s
Explanation / Answer
y = 0.090 sin ( xpi/12 + 5pit)
dy/dt = 0.09*5pi cos(xpi/2+5pit)
t = 0.260
x = 1.30
velocity = 0.9942 m/s
Determine the transverse acceleration at t = 0.260 s for an element of the string located at x = 1.30 m.
m/s2
dy/dt = 0.09*5pi cos(xpi/2+5pit)
d^2y/dt^2 = -0.09 (5pi)^2 (sin(xpi/2+5pit))
a = 15.11 m^2/s
What is the wavelength of this wave?
m
pi/12
What is the period of this wave?
s
5pi
What is the speed of propagation of this wave?
m/s
0.090
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.