A speedboat travels in a straight line and increases in speed uniformly from vi
ID: 1310863 • Letter: A
Question
A speedboat travels in a straight line and increases in speed uniformly from vi = 10.0 m/s to vf = 47.0 m/s in a displacement x of 185 m. We wish to find the time interval required for the boat to move through this displacement.
(b) What analysis model is most appropriate for describing this situation?
particle under constant acceleration
(c) From the analysis model, what equation is most appropriate for finding the acceleration of the speedboat?
vf2 = vi2 + 2a?x
(e) Substitute numerical values to obtain the acceleration numerically.
5.7 m/s^2
(f) Find the time interval mentioned above.
????????????????????? s
Explanation / Answer
As we know . vf = vi + at
=> t = (vf - vi)/a
= (47 - 10)/5.7 = 6.49 secs
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.