An electron has an initial velocity of 1.00 ? 106 m/s in a uniform 9.00 ? 105 N/
ID: 1311320 • Letter: A
Question
An electron has an initial velocity of 1.00 ? 106 m/s in a uniform 9.00 ? 105 N/C strength electric field. The field accelerates the electron in the direction opposite to its initial velocity.
(a) What is the direction of the electric field?
Correct: Your answer is correct.
(b) How far does the electron travel before coming to rest?
Incorrect: Your answer is incorrect.
m
(c) How long does it take the electron to come to rest?
Incorrect: Your answer is incorrect.
s
(d) What is the electron's speed when it returns to its starting point?
Correct: Your answer is correct.
m/s
Explanation / Answer
the field produces a retardation in electron = q x E / m = 1.6 x 10-19 x 9 x 105 / 9.1 x 10-31 = 1.58 x 1017
initial velocity = 106 m/s
use v2 = u2 + 2as to get 0 = 1012 - 2 x 1.58 x 1017 xs
solve to get s distance travelled = 3.1 x 106 m
for time use v = u + at to get
0 = 106 + 1.58 x 1017 x t
this gives t = 6.3 x 10-12 s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.