Two cannons are mounted as shown in the drawing and rigged to fire simultaneousl
ID: 1311367 • Letter: T
Question
Two cannons are mounted as shown in the drawing and rigged to fire simultaneously. They are used in a circus act in which two clowns serve as human cannonballs. The clowns are fired toward each other and collide at a height of 1.05 m above the muzzles of the cannons. Clown A is launched at A = 76.0° angle, with a speed v0A = 9.50 m /s. The horizontal separation between the clowns as they leave the cannons is d = 5.55 m. Find the launch speed v0B and the launch angle B (>45.0°) for clown B.
Find Magnitude and direction.
Explanation / Answer
1) let 2 clowns meet after time t at position [x, 1.05] and [5.55 -x, 1.05]
angle of projection of 2nd is (p)
x = 9.5 cos 76 *t
5.55 - x = v0b cos (p) *t = v0b cos p *t
adding
v0b cos p = [5.55 - 9.5 cos 76 * t] / t ----------- (1)
--------------------
1.05 = 9.5 sin 76 *t - 0.5 gt^2
1.05 = vob sin p *t - 0.5 gt^2
--------------------------------
vob sin p = 9.5 sin 76 =9.21 ------------- (2)
===================== solving
1.05 = 9.5 sin 76 *t - 4.9t^2
4.9 t^2 -9.21 t + 1.05 = 0
t = 1.76 or t = 0.12
(1) gives
v0b cos p = 0.82 or v0b cos p = 43.95 ------------- (3)
two possibilities > whether collision took place when first was rising or falling at 1.05 m
----------------
from (1) & (3) squaring/adding
vob^2 = 9.21^2 + 0.82^2 >>> vob = 9.25 m/s
or
vob^2 = 9.21^2 + 43.95^2 >>> vob = 44.9 m/s
--------------------------------------...
directions> dividing equ 1 and 3
tan p = 9.21/0.82 >> p = 84.91 deg > 45 condition ----- (answer )
or
tan p = 9.21/43.95 >> p = 11.84 deg
which is less than 45 degrees so reject vob = 44.9 and tan p = 11.84 deg
so launch speed = 9.25m/s
launch angle = 84.91 deg
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.