A diverging lens has a focal length of -7.20 cm A) What are the image distances
ID: 1311668 • Letter: A
Question
A diverging lens has a focal length of -7.20 cm
A) What are the image distances q for objects placed at the distances p from the lens which are tabulated below? In each case, calculate the magnification m (I ALREADY DID THIS PART-BELOW ARE THE ANSWERS, I NEED HELP WITH PART B....)
1) Object distance (cm): 5.00, Image distance (cm): -2.95, magnification: .59
2) Object distance: 7.20, Image distance: -3.6, magnification: .5
3) Object distance: 14.0, Image distance: -4.75, magnification: .34
4) Object distance: 16.0, Image distance: -4.97, magnification: .31
5) Object distance: 20.0, Image distance: -5.29, magnification: .26
B) *****PLEASE HELP WITH THIS PART*****
If the object is 4.20 cm high, what is the height of the image for the object distances of 5.00 cm and 20.0 cm?
Explanation / Answer
1/v - 1/u =1/f
here, f = -40, u = -24
:. 1/v = -(1/24 +1/40) = -1/15
So, the image will be formed at 15cm on the same side of the lens as that of the object. It will be virtual.
Magnification(m) = v/u = 15/24 = 0.625
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.