The drawing shows an outstretched arm (0.61 m in length) that is parallel to the
ID: 1311773 • Letter: T
Question
The drawing shows an outstretched arm (0.61 m in length) that is parallel to the floor. The arm is pulling downward against the ring attached to the pulley system, in order to hold the 98-N weight stationary. To pull the arm downward, the latissimus dorsi muscle applies the force vector M in the drawing, at a point that is 0.069 m from the shoulder joint and oriented at an angle of 29°. The arm has a weight of 41 N and a center of gravity (cg) that is located d = 0.28 m from the shoulder joint. Find the magnitude of vector M .
Explanation / Answer
by statics
98 - (41 / 0.61 * 0.28) = 79.18
79.18 * 0.61 / 0.069 = 699.997
M = 699.997 / cos(29) = 800.344 Newtons.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.