Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A light rod of length l = 1.00 m rotates about an axis perpendicular to its leng

ID: 1312884 • Letter: A

Question

A light rod of length l = 1.00 m rotates about an axis perpendicular to its length and passing through its center as in the figure below. Two particles of masses m1 = 4.30 kg and m2 = 3.00 kg are connected to the ends of the rod. Neglecting the mass of the rod, what is the system's kinetic energy when its angular speed is 2.00 rad/s? Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations. J Repeat the problem, assuming the mass of the rod is taken to be 1.95 kg. Your response differs from the correct answer by more than 100%. J

Explanation / Answer

L = diameter = 1m

r= 0.5 m

v = rw = 2*0.5 = 1m/sec

kE of system = 1/2 m1 v^2 +1/2 m2 v^2 = 3.65 j

b) 3.65 + 1/2 Iw^2

3.65 + 0.5 * 1.95 * 1^2/12 *4 = 3.975J

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote