A small bag of sand is released from an ascending hot-air balloon whose upward c
ID: 1312995 • Letter: A
Question
A small bag of sand is released from an ascending hot-air balloon whose upward constant velocity is v0 = 1.55 m/s. Knowing that at the time of the release the balloon was 81.3 m above the ground, determine the time, ?, it takes the bag to reach the ground from the moment of its release.
T=?
A 4.51-kg object is thrown vertically upward from the surface of Earth, where the acceleration due to gravity is g1 = 9.81 m/s2. The initial velocity is v1, and the object reaches a maximum height of y1. What is the maximum height, y2, if the object is thrown with a speed of v2 = 1.27v1 from the surface of Jupiter's moon Io? The acceleration due to gravity on Io is g2 = 1.79 m/s2. Give your answer as a multiple of y1.
y2= _____x y1
Explanation / Answer
X = Xo + VoT +1/2AT^2
0 = +73.3 -2.45T +1/2*9.8*T^2
use quadratic formula
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.