Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A. How much energy would you have to add to get 0.5 kg of ethyl alcohol from an

ID: 1313885 • Letter: A

Question

A. How much energy would you have to add to get 0.5 kg of ethyl alcohol from an ice at temperature of -114 C to a liquid temperature at 50 C? Use these facts about ethyl alcohol: it goes from an ice to a liquid at -114 C, its Lf= 1.04 x 10^5 j/kg and its specific heat is 2440 j/kg C.

B. A star is observed that has exactly the same surface temperature as the sun, 5800 K, but the measured power output is 100 x of that of the sun. If R = 6.96 x 10^8, what is the radius of the start? ( e=1 for stars and the area of a sphere is A= 4(3.14)R^2

Explanation / Answer

a) q = m L + M c dT = 0.5*1.04E5 + 0.5*2440*(50 + 114)=252080 J

b) P = sigma A e T^4

so if 100 times the P but t the same that means A is 100 times bigger

so R star = 10*Rsun = 69.6E8

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote