Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

You take the elevator to the roof of midtown skyscraper that is 100 meters high.

ID: 1314232 • Letter: Y

Question

You take the elevator to the roof of midtown skyscraper that is 100 meters high. As you are leaning over the edge trying to get a good view, you drop the 2 kg souvenir that you just bought. (A)how much potential energy did your souvenir have at the top of the building? (B) How much work did you (and the elevator) do on the souvenir to get it to the top of the building? (C) How much power was exerted if the elevator took 15 seconds to reach the top? (D) What was the velocity of your souvenir just before it hit the ground?

Explanation / Answer

a) pe = mgh

= 2 * 9.81 * 100

= 1962 J

b) Work = inc in pe = 1962 J

c) P = W / t

= 1962 / 15

= 130.8 W

d) v = sqrt( 2 * g * H)

= sqrt( 2 * 9.81 * 100)

= 44.29 m/s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote