Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A vertical Spring has one end attached to the ceiling and a 2.5-kg weight attach

ID: 1314554 • Letter: A

Question

A vertical Spring has one end attached to the ceiling and a 2.5-kg weight attached to the other one. when the system us at rest, the spring is stretched by .2m . Now let the weight drop from a position in which the spring is not deformed at all. Use the conservation of energy law to find a) how fast the weight is moving after it drops .2m
b) how far down the weight will drop before starting to come back. What is the weight's acceleration when it's at the lowest position (give the magnitude and direction).

Explanation / Answer

at equilibrium mg=kx

k=2.5*9.8/0.2 =122.5

a) m*g*0.2=0.5*k*(0.2^2)+0.5*m*v^2

v=1.4m/s

b)lowest point will be when v=0 or

mgx=0.5*k*x^2

x=2mg/k = 0.4m

at lowest point Force= k*x-mg=2mg-mg=mg

acceleration=F/m=g in the upward direction

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote