A high-speed lifting mechanism supports a 875-kg object with a steel cable that
ID: 1314572 • Letter: A
Question
A high-speed lifting mechanism supports a 875-kg object with a steel cable that is 33.0 m long and 4.00 cm2 in cross-sectional area.
(a) Determine the elongation of the cable.
_______mm
(b) By what additional amount does the cable increase in length if the object is accelerated upwards at a rate of 3.5 m/s2?
_______mm
(c) What is the greatest mass that can be accelerated upward at 3.5 m/s2 if the stress in the cable is not to exceed the elastic limit of the cable, which is 2.2 ? 108 Pa?
______kg
Explanation / Answer
Part A)
Apply Y = FLo/A(delta L)
Youngs modulus for steel is 20 X 1010 Pa, so...
(20 X 1010) = (875)(9.8)(33)/(4 X 10-4)(delta L)
delta L = 3.54 mm
Part B)
The new force = ma + mg = (875)(9.8 + 3.5) = 11637.5 N
(20 X 1010) = (11637.5)(33)/(4 X 10-4)(Delta L)
Delta L = 4.80 mm
The difference = 4.80 - 3.54 = 1.26 mm
Part C)
F/A = 2.2 X 108
m(9.8 + 3.5)/(4 X 10-4) = 2.2 X 108
m = 6617 kg
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.