An arrow is shot at an angle of ? =45? above the horizontal. The arrow hits a tr
ID: 1315681 • Letter: A
Question
An arrow is shot at an angle of ?=45? above the horizontal. The arrow hits a tree a horizontal distance D=220m away, at the same height above the ground as it was shot. Use g=9.8m/s2 for the magnitude of the acceleration due to gravity. Suppose someone drops an apple from a vertical distance of 6.0 meters, directly above the point where the arrow hits the tree. How long after the arrow was shot should the apple be dropped, in order for the arrow to pierce the apple as the arrow hits the tree? I keep on getting 5.83 sec. but my sig figs are incorrect somehow
Explanation / Answer
the answer is 6.6 sec
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.