A continous-wave (cw) argon-ion laser beam has an average power of 53W and a bea
ID: 1315950 • Letter: A
Question
A continous-wave (cw) argon-ion laser beam has an average power of 53W and a beam diameter of 6mm. Assume that the intensity of the beam is the same throughout the cross section of the beam ( a real beam has an intensity distribution that is a Gaussian function).
A. Calculate the intensity of the laser beam. Answer given is 1.87*10^6 W/m^2
B. Compare this with the average intensity of sunlight at Earth's surface (1400 W/m^2). Answer given is 1340
C. Find the ( magnitude of the ) root-mean-square electric field in the laser beam. Answer given is 26600V/m
D. Calculate the (magnitude of the) root-mean-square value of the magnitude field in the laser beam. Answer given is 8.86*10^-5T
Explanation / Answer
A. apply here the formula for intensity I = Power/area = Erms^2/uoC
where
Area A = pi r^2
r = d/2 = 6/2 = 3 mm
Erms = eelctric field
uo is constant = 4pi e-7
and C is velocity of light = 3e8 m/s
so
part A : I = 53/(3.14* 3e-3*3e-3)
I = 1.87 *10^6 W/m^2 ------<<<<<<<<answer to part A
--------------------------------------
part B:
ratio of I/Io = 1.87 e6/1400
ratio = 1340 ------<<<<<<<<answer to part B
----------------------------------
C.
Erms^2 = I * uoC
Erms^2 = 1.87 e6 *4*3.14e-7 * 3e8
Erms^2 = 7.046 *10^8
ERrms = 26544 N/C or 26600 N/C ------<<<<<<<<answer to part C
----------------------------------
D. Erms = Brms * c
so Brms = 26600/3e8
Brms = 8.85 *10^-6 Tesla ------<<<<<<<<answer to part D
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.