A proton traveling at 3.90km/s suddenly enters a uniform magnetic field of 0.790
ID: 1315998 • Letter: A
Question
A proton traveling at 3.90km/s suddenly enters a uniform magnetic field of 0.790T , traveling at an angle of 55.0o with the field lines
Find the direction of the force this magnetic field exerts on the proton: into or out of the page.
Find the magnitude of the force this magnetic field exerts on the proton.
If you can vary the direction of the proton's velocity, find the magnitude of the maximum and minimum forces you could achieve.
Answer the question in the order indicated. Separate your answers using comma.
How the velocity should be oriented to achieve the forces in part (C).
What would the answers to part (A) be if the proton were replaced by an electron traveling in the same way as the proton?
What would the answers to part (B) be if the proton were replaced by an electron traveling in the same way as the proton?
Explanation / Answer
Force = q V x B = qVBsin theta
direction will be given by the right hand thumb rule
the direction is into page
put your hand along the velocity and cult your fingers in the direction of magnetic field then direction of the thumb gives direction of the force
F = 1.6 x 10^-19 x 3.9 x [5 / 18 ] x 0.79 sin 55
F = 1.12 x 1-^-19 N
now the force depends on the value of sin theta
if sin theta = 0 i.e theta = 0 then force = 0
so minimum force is when the protom moves parallel to the magnetic field
max force will act when sin theta = 1 i.e theta = 90
max force will act when proton moves perpendicular to the field
if the proton is replaced by an electron only the direction of forces will change to exactly opposite direction
direction of force for proton is out of page
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.