A set of narrow vertical slits is located a distance D from a screen. The slits
ID: 1316838 • Letter: A
Question
A set of narrow vertical slits is located a distance D from a screen. The slits are equally spaced and have the same width. The intensity pattern in the figure is observed when light from a laser passes through the slits, illuminating them uniformly. The screen is perpendicular to the direction of the light. Data: Distance to the screen = 2.95 m, Wavelength of light = 520 nm, Distance between tick marks on the intensity figure = 1.10 cm.
What is the spacing between the slits?
Calculate the width of the slits.
If the slit separation is increased by a factor of 3, what would be the distance between the principal peaks on the screen?
Explanation / Answer
: The central pattern can be seen as a diffraction pattern from a single slit repeating itself. Estimate the first minimum for such pattern. This would be approximately x = 5?x = 5
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.