A cylindrical capacitor has an inner conductor with a radius of 2.1mm and an out
ID: 1316918 • Letter: A
Question
A cylindrical capacitor has an inner conductor with a radius of 2.1mm and an outer conductor with a radius of 3.5mm . The two conductors are separated by vacuum, and the entire capacitor has a length of 2.2m .
Part A
What is the capacitance per unit length?
Express your answer using two significant figures.
Part B
The potential of the inner conductor relative to that of the outer conductor is 350mV . Find the charge (magnitude and sign) on both conductors.
Enter your answers numerically separated by a comma. Express your answers using two significant figures.
Explanation / Answer
a..Radius of inner conductor of a cylindrical capacitor= a = 2.1mm
Radius of outer conductor = b = 3.5mm .
The two conductors are separated by vacuum.Length of entire capacitor =L= 2.2 m
The capacitance per unit length = C/L= 2pi(eo)/ln(b/a)
The capacitance per unit length = C/L= 55.60619*10^-12/ln(3.5/2.1)
The capacitance per unit length = C/L= 55.60619*10^-12/0.89097
The capacitance per unit length = C/L= 1.0885 *10^-10 F
______________________________________...
b... The potential of the inner conductor relative to that of the outer conductor is 350 mV .
The charge (magnitude and sign) on both conductors= q =CV
q =( 1.085 *10^-10 )*2.2*0.35
Charge on outer= q = + 8.38145*10^-11 C
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.