The temperature of an ideal gas in a sealed rigid 0.20-m 3 container is reduced
ID: 1317473 • Letter: T
Question
The temperature of an ideal gas in a sealed rigid 0.20-m3 container is reduced from 360 K to 270 K and the final pressure of the gas is 40 kPA How much work is done by the gas during this process? (R = 8.31 J/mol ? K)
In an electric furnace used for refining steel, the temperature is monitored by measuring the radiant power emitted through a small hole in the wall of the furnace, of area 0.5 cm2. This hole acts like a perfect blackbody radiator having the same temperature as the interior of the furnace. If the temperature of the furnace (and therefore of the hole) is to be maintained at 1650
Explanation / Answer
(2)
P=edA(T4-Tc4)
P=1x5.67x10-8 x 0.5x10-4(19234-3004)=38.7watt
(3)
Q=mcdT=0.225 x 128 (25-15)=288J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.