A soccer ball is at rest on the ground 32 m away from a fence. A boy kicks the b
ID: 1317619 • Letter: A
Question
A soccer ball is at rest on the ground 32 m away from a fence. A boy kicks the ball towards the fence w/ a velocity of 20 m/s at 37 degrees above ground level. The fence is 2.5 m high. Ignore air resistance.
A. Determine how much time it takes for teh ball to reach the plane of the fence?
B. Determine the magnitude of the ball's total velocity when it reaches the plane of the fence?
C. Determine if the ball will hit the fence. If so, how far below the top of the fence will it hit? If not, how far above the top of the fence will it pass?
Explanation / Answer
A)
x = vo*T
T = x/vox = 32/(20*os37) = 1.91s
B)
vy = voy - gT = 20*sin37 - 9.8*1.91
vy = -7.74 m/s
C)
y = voy*T - 0.5*g*T^2
y = (20*sin37*1.91) - (0.5*9.8*1.91*1.91)
y = 5.114 m
y > h
so it will clear top of the fense bny y - h = 2.614 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.