An arrow 2.10cm long is located 74.0cm from a lens that has a focal length f = 2
ID: 1318190 • Letter: A
Question
An arrow 2.10cm long is located 74.0cm from a lens that has a focal length f = 29.0cm . Part A If the arrow is perpendicular to the principal axis of the lens, as in the figure (a), what is its lateral magnification, defined as hi/h0? Part B Suppose, instead, that the arrow lies along the principal axis, extending from 73.0cm to 75.1cm from the lens, as indicated in the figure (b). What is the longitudinal magnification of the arrow, defined as Li/L0? (Hint Use the thin-lens equation to locate the image of each end of the arrow.)Explanation / Answer
I see you got part a correct...
Here is part B...
We need to find the location of the tip by...
1/f = 1/p + 1/q
1/29 = 1/73 + 1/q
q = 48.11 cm
Then the location of the tail...
1/29 = 1/75.1 + 1/q
q = 47.24 cm
Subtract the two...
48.11 - 47.24 = .871 cm
Then the magnitication is .871/2.1 = .415
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.