Example 9.7 A Two-Body Collision with a Spring A block of mass m 1 = 1.70 kg ini
ID: 1318289 • Letter: E
Question
Example 9.7 A Two-Body Collision with a Spring
A block of mass m1 = 1.70 kg initially moving to the right with a speed of 5.00 m/s on a frictionless, horizontal track collides with a light spring attached to a second block of mass m2 = 6.70 kg initially moving to the left with a speed of 2.50 m/s as shown in figure (a). The spring constant is 550 N/m.
What if m1 is initially moving at 3.2 m/s while m2 is initially at rest What will be the individual velocities of the two masses (v1 and v2) after the spring extended fully again? (That is, when the two masses separate from each other after the collision is complete.)
A moving block collides with another moving block with a spring attached: (a) before the collision and (b) at one instant during the collision.Explanation / Answer
v2 = m1 . v1 / (m1 + m2)
=1.7*5/(1.7+6.7)
=8.5/8.4
=1.011 m/sec
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.