A 5.0-kg mass with an initial velocity of 4.0 m/s, east collides with a 4.0-kg m
ID: 1318788 • Letter: A
Question
A 5.0-kg mass with an initial velocity of 4.0 m/s, east collides with a 4.0-kg mass with an initial velocity of 3.0 m/s, west. After the collision the 5.0-kg mass has a velocity of 1.2 m/s, west. What is the magnitude of the velocity of the 4.0-kg mass after the collision?
ANS: 3.5 m/s 4. A 6.0-kg object moving 2.0 m/s in the positive x direction has a one-dimensional elastic collision with a
4.0-kg object moving 3.0 m/s in the opposite direction. What is the total kinetic energy of the two-mass system after the collision?
ANS: 30 J
PLEASE SHOW WORK
Explanation / Answer
for elastic collision, v1'=(m1-m2)*v1/(m1+m2) + 2m2*v2/(m1+m2) and v2'= 2m1*v1/(m1+m2) + (m2-m1)*v2/(m1+m2)
so v1'=2.8 m/s and v2'=1.8 m/s so total kinetic energy= (m1(v1')^2)/2 + (m2(v2')^2)/2= 30j
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.