An electric field due to an infinite line of charge is perpendicular to the line
ID: 1319615 • Letter: A
Question
An electric field due to an infinite line of charge is perpendicular to the line and has magnitude E=?/2??0r. Consider an imaginary cylinder with a radius of r = 0.190m and a length of l = 0.425m that has an infinite line of positive charge running along its axis. The charge per unit length on the line is ? = 4.35?C/m .
A
What is the electric flux through the cylinder due to this infinite line of charge?
B
What is the flux through the cylinder if its radius is increased to r= 0.530m?
C
What is the flux through the cylinder if its length is increased to l= 0.880m?
Explanation / Answer
1.
Flux = q/eo = lambda * L/eo
Flux = 4.35 x 10^-6 * 0.425 / 8.85 x 10^-12
Flux = 2.1 x 10^5 Wb
(b)
Flux will be same as it does not depend on radius
(c)
Flux = 4.35 x 10^-6 * 0.880 / 8.85 x 10^-12
Flux = 4.325 x 10^5 Wb
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.