An object of mass m 1 undergoes constant circular motion and is connected by a m
ID: 1319647 • Letter: A
Question
An object of mass m1 undergoes constant circular motion and is connected by a massless string through a hole in a frictionless table to a larger object of mass m2. If the larger object is stationary, calculate the tension in the string and the period of the circular motion of the smaller object. Assume that the objects have masses of 0.309 and 0.096 kg and the radius R of the circular path of the smaller object is equal to 1.13 m.
I know that the force is 3.03N, and I have been trying to use the equation F=m(V^2/R), but I cannot come up with the correct answer.
Explanation / Answer
Here , For the larger mass , as it is stationary ,
T = m2g
T = .309*9.8
T = 3.03 N
the tension in the string is 3.03 N
Now , for the smaller object
Now , as T = mv^2/R
3.03 = .096*V^2/1.13
v = 5.97 m/s
time period = 2*pi*r/v
Time period = 2*pi*1.13/5.97
TIme period = 1.19 s
the period of the circular motion of the smaller object is 1.19 s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.