There is a heat flow through a block of cross sectional area 23.5 cm 2 and lengt
ID: 1319691 • Letter: T
Question
There is a heat flow through a block of cross sectional area 23.5 cm2 and length 14 cm when the temperature difference of 17 degree Celsius is established across the block.
1. Find the rate of heat flow through the block, assuming it is made of gold with thermal conductivity k = 314 W/(m*K).
2. Find the rate of heat flow through the block, assuming it is made of glass with thermal conductivity k = 1.1 W/(m*K).
3. Find the rate of heat flow through the block, assuming it is made of cork with thermal conductivity k = 0.04 W/(m*K).
Explanation / Answer
Q = k*dT*A/L
k(Cu) = 314 W/m-K
A = 23.5E-4 m^2
L = 0.014 m
dt=17 degree celsius=290.15K
a)Q = k*dT*A/L
=314*290.15*23.5E-4/0.014
=152929775e-4
=152929.7J
b)Q = k*dT*A/L
=1.1*290.15*23.5E-4/0.014
=535741.2e-4
=53.5J
c)Q = k*dT*A/L
=0.04*290.15*23.5E-4/0.014
=19471.4e-4
=1.9J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.