a) What would be in m/s the velocity of the ions that move in a straight horizon
ID: 1319997 • Letter: A
Question
a) What would be in m/s the velocity of the ions that move in a straight horizontal line when moving through the velocity selector?
b) What would be in meters the radius of the path of the ions when moving through the Deflection Chamber if they hit the detector at a distance of 0.718m from the entrance of the deflection chamber?
c) What is the sign of the charge of the ions if they follow the path shown in the Figure?
negative positive both negative and positive ions would follow that same path
d) What is in kg the mass of the ions that hit the detector at a distance of 0.718m from the entrance of the deflection chamber?
Explanation / Answer
a) Apply, q*v*B = q*E
v = E/B
= 2600/(39*10^-3)
= 6.67*10^4 m/s
b) r = d/2
= 0.718/2
= 0.359 m
c) positive
d) Apply, m*v^2/r = q*v*B
m = B*q*r/v
= 21*10^-3*1.6*10^-19*0.359/6.67*10^4
= 2.757*10^-26 kg
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.