The figure shows two point sources S 1 and S 2 that emit sound of wavelength ? =
ID: 1320948 • Letter: T
Question
The figure shows two point sources S1 and S2 that emit sound of wavelength ? = 1.12 m. The emissions are isotropic and in phase, and the separation between the sources is d = 18.0 m. At any point P on the x axis, the wave from S1 and the wave from S2 interfere. Start with P very far away (x=infin). As you then move P in along the x axis toward the origin, at what coordinate x does the second minimum occur?
just give the right answer and get 5 star rating
The figure shows two point sources S1 and S2 that emit sound of wavelength ? = 1.12 m. The emissions are isotropic and in phase, and the separation between the sources is d = 18.0 m. At any point P on the x axis, the wave from S1 and the wave from S2 interfere. Start with P very far away (x=infin). As you then move P in along the x axis toward the origin, at what coordinate x does the second minimum occur? just give the right answer and get 5 star ratingExplanation / Answer
a) call d1 the distance from S1 to the point and d2 the distance from S2
the difference in distance, d2 - d1 = Sqrt[18+x^2] -x
as x gets large, this difference approaches zero, so that when x-> infinity, the waves are in phase and interfere constructively
c) since the phase difference is zero at x-> infinity, the phase difference will increase as you first move toward S1, but will oscillate
d) the difference in distance is Sqrt[18^2+x^2]-x
this will equal 0.5L = 1m when
Sqrt[18^2+x^2]-x = 1
or Sqrt[18^2+x^2]=1+x
square both sides
18^2+x^2 = 1+2x +x^2
x=161.5 m
for a phase difference of 1.12m, follow the same procedure
d2-d1 = Sqrt[324+x^2] - x =1.12
324+X^2 = x^2+2.24x+1.2544
x = 144.08
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.