A 30.0-kg block is resting on a flat horizontal table. On top of this block is r
ID: 1321372 • Letter: A
Question
A 30.0-kg block is resting on a flat horizontal table. On top of this block is resting a 15.0-kg block, to which a horizontal spring is attached, as the drawing illustrates. The spring constant of the spring is 340 N/m. The coefficient of kinetic friction between the lower block and the table is 0.590, and the coefficient of static friction between the two blocks is 0.870. A horizontal force is applied to the lower block as shown. This force is increasing in such a way as to keep the blocks moving at a constant speed. At the point where the upper block begins to slip on the lower block determine the following. (a) the amount by which the spring is compressed m (b) the magnitude of the force NExplanation / Answer
Apply tension T = N-mg
as fig if missing, iam just giving out the procedure
so
mass m = 60/9.81 = 6.11 Kgs
tension T = N-mg
apply frictional force F = umg
net normal force N on spring = 15* 0.87 * 9.8 = 127.89 N
now use F = kx
x = 127.89/340
x = 0.376 m
-----------------------
magnitude of force F = 15* 0.87 * 9.8 = 127.89 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.