Suppose a 98.1 V battery is connected to a long cylindrical wire, and a current
ID: 1321405 • Letter: S
Question
Suppose a 98.1 V battery is connected to a long cylindrical wire, and a current of 2.19 A flows.
a) Find the number of electrons that pass any given point in the wire every second.
b) Find the total resistance of the wire.
RTOT = _____ ?
c) If the wire is 24.1 m long, and its diameter is 0.0167 cm, find the resistivity of the wire.
? = _____ ?-m
d) Find the work done by this battery to push one electron through the entire length of the wire.
W = _______ J
e) You will have three chances for this question.
A cylindrical wire of length L has resistance R = 527 ?. The wire is now passed through a die so it is drawn out to length 3.35L. What is the new resistance of the wire?
HINT: The length is not the only quantity that has changed!
Explanation / Answer
a)
Current I = q / t
q = I t = 2.19 C
Number of electrons N = q / e = 1.368*10^19 electrons
b)
Resistance
R = V / I = 98.1 V / 2.19 A = 44.79 ohm
c)
R = (resistivity ) L / A
resisitivity = R A / L
= (44.79 ohm ) pi (0.0167/2)^2 / ( 0.24 m )
=0.04810^-4 ohm-m
workdone W = q V = ( 1.6*10^-19 C ) ( 98.1 V) = 156.96 *10^-19 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.