10 . A copper rod is sliding on two conducting rails that make an angle of 20 wi
ID: 1321408 • Letter: 1
Question
10. A copper rod is sliding on two conducting rails that make an angle of 20 with respect to each other, as in the drawing. The rod is moving to the right with a constant speed of 0.50 m/s. A 0.35-T uniform magnetic field is perpendicular to the plane of the paper. Determine the magnitude of the average emf induced in the triangle ABC during the 6.70-s period after the rod has passed point A. V
Explanation / Answer
Given
The speed of the rod v = 0.50m/s
Magnetic field , B = 0.35 T
Time interval t = 6.7 s
The distance traveled x = v*t = 0.50 m/s*6.7 s = 3.35 m
Area of the loop after 6.7 s
A = 1/2 (3.35 m)^2 tan20
= 2.04 m^2
The flux at time t = 6.7 s
? = BA = (0.35T )(2.04 m^2) = 0.714 Wb
Therefore the change in flux
??/t = 0.714 / 6.7 = 0.1066 wb/s
Therefore the induced voltage
?E = ??/t = 0.1066 V
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.