A 1.70m cylindrical rod of diameter 0.550cm is connected to a power supply that
ID: 1321787 • Letter: A
Question
A 1.70m cylindrical rod of diameter 0.550cm is connected to a power supply that maintains a constant potential difference of 12.0V across its ends, while an ammeter measures the current through it. You observe that at room temperature (20.0 ?C) the ammeter reads 18.8A , while at 92.0?C it reads 17.3A . You can ignore any thermal expansion of the rod.
Part A
Find the resistivity and for the material of the rod at 20 ?C.
Part B
Find the temperature coefficient of resistivity at 20 ?C for the material of the rod.
Explanation / Answer
use ohms law as V = iR in each case
at temp t = 20 degC , R20 = V/i = 12/18.8 = 0.638 ohms
at t = 92 degC , R92 = 12/17.3 = 0.694 ohms
now use
Rt = Ro ( 1+ A DT)
where here DT 92-20 = 72 deg
A is Alpha = temp Coefiiciient of Ressiatnce
so
1+A DT = 0.694/0.638
1+ADT = 1.0877
A DT = 1.0877-1 = 0.0877
A = 0.0877/72
A = 1.21 *10^-3 ohm m -<<<<<<<<<<<Answer to aprt B
---------------------------------------
resistivity Rho = RA/L
rho = (0.638 * 2*3.14 * 0.0055* 1.7/(2*1.7)
rho = 1.1*10^-2 Ohm m---------------<<<<<<Answer topart A
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.