A truck of mass 6,000 kg is traveling along a level road at an initial speed of
ID: 1321803 • Letter: A
Question
A truck of mass 6,000 kg is traveling along a level road at an initial speed of 25 m/s. The driver then shifts into neutral so that the truck is coasting, and the truck gradually slows to a final speed of 13 m/s.
(a) Find the total work done on the truck.
J
(b) What force(s) do this work on the truck? (There may be more than one. Select all that apply.)
gravitythe normal force from the roadfriction from the roadair drag
(c) The final kinetic energy of the truck is less than its initial kinetic energy. Where does this energy go? (Select all that apply.)heat within the vehicleheat within the roadgravitational potential energyheat within the air
Explanation / Answer
a.Work W = mu2 /2 + mv2 /2 = m/2 ( u2 + v2 ) = 6000/2 ( 25x25 + 13x13 ) = 3000x794 =2382000J =2382KJ b.all 4. gravity,friction ,drag and normal force.
c.the loss in the kinetic energy is used for doing work.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.