Whats the answer for this question ? A block of mass m = 3.10 kg is released fro
ID: 1322000 • Letter: W
Question
Whats the answer for this question ?
Explanation / Answer
a block of mass is released from frictionless ramp
at a height of 7m
according to law of conservation of energy
KI+UI=KF+UF
KI=KF=0
UI=UF
mgh=0.5kx2
3.1*9.8*7=0.5*484*x2
x=0.93m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.