An unknown length of platinum wire 0.760mm in diameter is placed as the unknown
ID: 1322091 • Letter: A
Question
An unknown length of platinum wire 0.760mm in diameter is placed as the unknown resistance in a Wheatstone bridge (see the figure (Figure 1) ). Arms 1 and 2 have resistance of 38.0? and 55.0? , respectively. Balance is achieved when R3 is 3.63? . Resistivity of platinum is 10.6*10^-8
An unknown length of platinum wire 0.760mm in diameter is placed as the unknown resistance in a Wheatstone bridge (see the figure (Figure 1) ). Arms 1 and 2 have resistance of 38.0? and 55.0? , respectively. Balance is achieved when R3 is 3.63? . Resistivity of platinum is 10.6*10^-8 How long is the platinum wire?Explanation / Answer
for a balance wheat stone bridge
R3/R1 = Rx / R2
3.63 / 38 = Rx / 55
Rx = 5.2539 ohm
R = pho x L/A
A = pi x d^2 = 3.14 x .76/1000^2 = 1.81 x 10^-6 m^2
rho = 10.6 x 10^-8
5.2539 = 10.6 x 10^- 8 x L / 1.81 x 10^-6
L = 89.89 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.