Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A copper rod is sliding on two conducting rails that make an angle of 24 with re

ID: 1322354 • Letter: A

Question

A copper rod is sliding on two conducting rails that make an angle of 24 with respect to each other, as in the drawing. The rod is moving to the right with a constant speed of 0.58 m/s. A 0.33-T uniform magnetic field is perpendicular to the plane of the paper. Determine the magnitude of the average emf induced in the triangle ABC during the 6.80-s period after the rod has passed point A.

A copper rod is sliding on two conducting rails that make an angle of 24 I 1/2 with respect to each other, as in the drawing. The rod is moving to the right with a constant speed of 0.58 m/s. A 0.33-T uniform magnetic field is perpendicular to the plane of the paper. Determine the magnitude of the average emf induced in the triangle ABC during the 6.80-s period after the rod has passed point A.

Explanation / Answer

A1 = 0

x = v*t = 0.58*6.8 = 3.944 m


y = x*tan24 = 1.756m

A2 = 0.5*x*y = 0.5*3.944*1.756 = 3.462832 m^2


emf = rate of change in flux


emf = B*dA*cos0/t


emf = (0.33*3.462832)/6.8 = 0.1680492 V   <-------answer

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote