A block slides from rest, along a track with an elevated left end, a flat centra
ID: 1322485 • Letter: A
Question
A block slides from rest, along a track with an elevated left end, a flat central part, into a relaxed spring, as shown in the figure. The curved portion of the track is frictionless, as well as the first portion of the flat part of L = 10 cm. The coefficient of kinetic friction between the block and the only rough part, D = 10 cm, is given by ?k = 0.20. Let the initial height of the block be h = 40 cm, its mass be m = 2.5 kg, and the spring constant k = 320 N/m.
Assuming the block compresses the spring by x, find
The work done by the spring force and the compression distance, x, of the spring.
A block slides from rest, along a track with an elevated left end, a flat central part, into a relaxed spring, as shown in the figure. The curved portion of the track is frictionless, as well as the first portion of the flat part of L = 10 cm. The coefficient of kinetic friction between the block and the only rough part, D = 10 cm, is given by ?k = 0.20. Let the initial height of the block be h = 40 cm, its mass be m = 2.5 kg, and the spring constant k = 320 N/m. Assuming the block compresses the spring by x, find The work done by the spring force and the compression distance, x, of the spring.Explanation / Answer
energy of the system when spring is not compressed= potential energy of block + potential energy of spring= mgh + 1/2 kx^2 + F.L
=2.5 * 9.8 *(0.40 +0.1)
for state 2, since the package is stopped now
E= 1/2 Kx^2
equating both equations
1/2 kx^2= mg(h +L)- fkd
1/2 * 320* x^2=2.5 * 9.8 *(0.40 +0.1)- 0.20 *x
solving the quadratic equatio we get x= 0.27 m
(a) work done by spring force= 1/2 * 320 *0.27^2
=11.98 J
(b) x= 0.27 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.