The 10? resistor in the figure (Figure 1) is dissipating80W of power. Part A How
ID: 1322836 • Letter: T
Question
The 10? resistor in the figure (Figure 1) is dissipating80W of power.
Part A
How much power is the 5? resistor dissipating?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Part B
How much power is the 20? resistor dissipating?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
P = The 10? resistor in the figure (Figure 1) is dissipating80W of power. Part A How much power is the 5? resistor dissipating? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. P = Part B How much power is the 20? resistor dissipating? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. P =Explanation / Answer
given,
P ( in 10 ohm) = I^2 * 10 =80 ,
so
I^2 = 8 ,
so ,
P( in 5 ohm) = 8*5 = 40 W
now total power dissipated in this branch = 40+80= 120 W ,
so ,
V^2 /( 10+5) = 120 ,
so ,
V^2 = 1800
now, same voltage is in other branch ,
so ,
P( in 20 ohm) = V^2/20 = 1800/20 = 90 W
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.