A Ferris wheel is a vertical, circular amusement ride with radius 10 m. Riders s
ID: 1323315 • Letter: A
Question
A Ferris wheel is a vertical, circular amusement ride with radius 10 m. Riders sit on seats that swivel to remain horizontal. The Ferris wheel rotates at a constant rate, going around once in 8 s. Consider a rider whose mass is 52 kg.
, , 0> N
, , 0> N
, , 0> kgm/s/s
, , 0> N
, , 0> N
A Ferris wheel is a vertical, circular amusement ride with radius 10 m. Riders sit on seats that swivel to remain horizontal. The Ferris wheel rotates at a constant rate, going around once in 8 s. Consider a rider whose mass is 52 kg. At the bottom of the ride, what is the rate of change of the rider's momentum? vector f capby seat = N vector f capgrav = N At the top of the ride, what is the vector force exerted by the seat on the rider? (dp^^- > )/(dt) = kg½m/s/s At the top of the ride, what is the vector gravitational force exerted by the Earth on the rider? vector f capby seat = N Next consider the situation at the top of the ride. At the top of the ride, what is the rate of change of the rider's momentum? vector f capgrav = N At the bottom of the ride, what is the vector force exerted by the seat on the rider? (dp^^- > )/(dt) = kg½m/s/s At the bottom of the ride, what is the vector gravitational force exerted by the Earth on the rider?Explanation / Answer
wheel 's radious = R = 10 m
since . this wheel rotates 1 oscillation in 8 sec
thus, time period of the wheel = T = 8 sec
so, angular velocity = W = 2 ? / T
= 2(3.14) / 8 rad/s
= 0.785 rad/s
since , wheel is in vertical position , the rider moves in the horizontial direction
thus, linear velocity of the wheel is only in the Horizontail direction
v = R W = 8 (0.785) = 6.28 m/s
thus, parallel component of mometum is only acting
vertical component of momentum is 0
thus, momentum along the horizontila direction is
m v = 52 (6.28)
= 326.56 kg/m /sec
Thus, rate of change of momentum = dp /dt = 326.56 / 8
= 40.82 kgm/s/s
vertical component is = 0 kg m/s/s
gravitationla force exreted by the earth on the rider is = M g
= 52 (9.8)
= 509.6 N
what is the vector force exerted by the seat on the rider is also have the same magnitude
but have opp. direction
= force = Mg = (52)(9.8)
= - 509.6 N
Plz. post ramaining seperately ..,
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.