An electric eel develops a potential difference of 450V , driving a current of 0
ID: 1323678 • Letter: A
Question
An electric eel develops a potential difference of 450V , driving a current of 0.75A for a 1.0 mspulse.
a. Find the power of this pulse.
b. Find the total energy of this pulse.
c. Find the total charge that flows during the pulse.
Wires aren't really ideal. The voltage drop across a current-carrying wire can be significant unless the resistance of the wire is quite low. Suppose a 40ftextension cord is being used to provide power to an electric lawn mower. The cord carries a 12Acurrent. The copper wire in a typical extension cord has a 1.3 mm diameter.
What is the voltage drop across a 40ft length of wire at this current?
Explanation / Answer
1)
a) P = V*I = 450 * 0.75 = 337.5 W
b) E = p*t = 337.5*0.001 = 0.3375 J
c) Q = i*t = 0.75*0.001 = 7.5*10^-4 C
2)
The resistance of the wire is R = ?*L/A where ? = resistivity of copper = 1.72
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.