The drawing shows a thin, uniform rod, which has a length of 0.37 m and a mass o
ID: 1323685 • Letter: T
Question
The drawing shows a thin, uniform rod, which has a length of 0.37 m and a mass of 0.153 kg. This rod is attached to the floor by a hinge at point P. A uniform magnetic field of 0.28 T is directed perpendicular to the rod, as shown. There is a current I = 4.0 A in the rod, which does not rotate clockwise or counterclockwise. Find the angle ?. (Hint: The magnetic force may be taken to act at the center of gravity.)
The drawing shows a thin, uniform rod, which has a length of 0.37 m and a mass of 0.153 kg. This rod is attached to the floor by a hinge at point P. A uniform magnetic field of 0.28 T is directed perpendicular to the rod, as shown. There is a current I = 4.0 A in the rod, which does not rotate clockwise or counterclockwise. Find the angle ?. (Hint: The magnetic force may be taken to act at the center of gravity.)Explanation / Answer
apply magnetic force = gravitational force
mg cos theta = iLB sin theta
where i is current
L is length
B is magnetic field
m is mass
and
g is accleration due to gravity
so
tan theta = 0.153 * 9.8/(4* 0.37 * 0.28)
tan theta = 3.618
theta = 74.55 deg
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.