Two forces, F ? 1 and F ? 2, act at a point, as shown in the picture. (Figure 1)
ID: 1323688 • Letter: T
Question
Two forces, F? 1 and F? 2, act at a point, as shown in the picture. (Figure 1) F? 1 has a magnitude of 9.80N and is directed at an angle of ? = 60.0? above the negative xaxis in the second quadrant. F? 2 has a magnitude of 7.00N and is directed at an angle of ? = 53.9? below the negative x axis in the third quadrant.
Part A
What is the x component Fx of the resultant force?
Express your answer in newtons.
Part B
What is the y component Fy of the resultant force?
Express your answer in newtons.
Part C
What is the magnitude F of the resultant force?
Express your answer in newtons.
Part D
What is the angle ? that the resultant force forms with the negative x axis? In this problem, assume that positive angles are measured clockwise from the negative x axis.
Express your answer in degrees.
Two forces, F? 1 and F? 2, act at a point, as shown in the picture. (Figure 1) F? 1 has a magnitude of 9.80N and is directed at an angle of ? = 60.0? above the negative xaxis in the second quadrant. F? 2 has a magnitude of 7.00N and is directed at an angle of ? = 53.9? below the negative x axis in the third quadrant. Part A What is the x component Fx of the resultant force? Express your answer in newtons. Part B What is the y component Fy of the resultant force? Express your answer in newtons. Part C What is the magnitude F of the resultant force? Express your answer in newtons. Part D What is the angle ? that the resultant force forms with the negative x axis? In this problem, assume that positive angles are measured clockwise from the negative x axis. Express your answer in degrees.Explanation / Answer
Note that
F1 = 9.8 N
t1 = the reference angle of F1 = 120 degrees
F2 = 7 N
t2 = the reference angle of F2 = 233.9 degrees
Thus, their x and y components are
F1x = -4.9 N
F1y = 8.487048957 N
F2x = -4.124374501 N
F2y = -5.655929187 N
Thus, the sum of the x components are
Fx = -9.024374501 N [ANSWER, PART A]
Fy = 2.83111977 N [ANSWER, PART B]
The magnitude of the resultant force, by Pythagorean theorem is
|F| = 9.458042836 N [ANSWER, PART C]
For the angle, we have
theta (angle of the resltant force) = |Arctan(Fy/Fx)| = 17.417644 degrees [ANSWER, PART D]
DONE!
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.