A mass m = 13 kg is pulled along a horizontal floor with NO friction for a dista
ID: 1323695 • Letter: A
Question
A mass m = 13 kg is pulled along a horizontal floor with NO friction for a distance d =8.4 m. Then the mass is pulled up an incline that makes an angle ? = 39 with the horizontal and has a coefficient of kinetic friction ?k = 0.38. The entire time the massless rope used to pull the block is pulled parallel to the incline at an angle of ? = 39 (thus on the incline it is parallel to the surface) and has a tension T =59 N.
1)
What is the work done by tension before the block goes up the incline? (On the horizontal surface.)
J
2)
What is the speed of the block right before it begins to travel up the incline?
m/s
3)
What is the work done by friction after the block has traveled a distance x = 2.7 m up the incline? (Where x is measured along the incline.)
J
4)
What is the work done by gravity after the block has traveled a distance x = 2.7 m up the incline? (Where x is measured along the incline.)
J
5)
How far up the incline does the block travel before coming to rest? (Measured along the incline.)
m
6)
On the incline the net work done on the block is:
positive
negative
zero
(PLEASE GIVE ME THE RIGHT ANSWER)
A mass m = 13 kg is pulled along a horizontal floor with NO friction for a distance d =8.4 m. Then the mass is pulled up an incline that makes an angle ? = 39½ with the horizontal and has a coefficient of kinetic friction ?k = 0.38. The entire time the massless rope used to pull the block is pulled parallel to the incline at an angle of ? = 39½ (thus on the incline it is parallel to the surface) and has a tension T =59 N. 1) What is the work done by tension before the block goes up the incline? (On the horizontal surface.) J 2) What is the speed of the block right before it begins to travel up the incline? m/s 3) What is the work done by friction after the block has traveled a distance x = 2.7 m up the incline? (Where x is measured along the incline.) J 4) What is the work done by gravity after the block has traveled a distance x = 2.7 m up the incline? (Where x is measured along the incline.) J 5) How far up the incline does the block travel before coming to rest? (Measured along the incline.) m 6) On the incline the net work done on the block is: positive negative zero (PLEASE GIVE ME THE RIGHT ANSWER)Explanation / Answer
Work Done By tension W = T * ds
W = F cos theta * ds
W = 59 * 8.9 * cos 39
W = 454.7 Joules
-------------------------------
Apply KE = 0.5 mv^2 = 454.7
v^2 = 2* 454.7/13
v = 8.36 m/s
--------------------------------
W by friction W = u Fd
W = 0.38 * 13* 9.81 * 2.7 * cos 39
W = 101.68 J
------------------------
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.