The truck shown is traveling at vo = 60 mph when the driver applies the brakes t
ID: 1323848 • Letter: T
Question
The truck shown is traveling at vo = 60 mph when the driver applies the brakes to come to a stop. The
deceleration of the truck is constant and the truck comes to a complete stop after braking for a distance of
350 ft. Treat the crate as a particle so that tipping can be neglected. Determine the maximum coefficient of
static friction between the crate A and the truck so that the crate does not slide relative to the truck.
The truck shown is traveling at vo = 60 mph when the driver applies the brakes to come to a stop. The deceleration of the truck is constant and the truck comes to a complete stop after braking for a distance of 350 ft. Treat the crate as a particle so that tipping can be neglected. Determine the maximum coefficient of static friction between the crate A and the truck so that the crate does not slide relative to the truck.Explanation / Answer
here ,
v = 60 mph
v =26.82 m/s
Now stopping distance , d = 350 ft
d = 106.7 m
now , using third equation of motion
a = v^2/1d
a = 26.82^2/(2*106.7)
a = 3.37 m/s^2
for the crate
a = us*g
3.37 = 9.8 * us
us = 0.344
the maximum coefficient of static friction between the crate A and the truck so that the crate does not slide relative to the truck is 0.344
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.